Typy výstražníků

Přejezd (s dnes již neexistujícími) výstražníky SSSR v OTRADOVICÍCH

Výstražníky SSSR jsou zvláštní tím, že mají světla od sebe oddělená. Poslední SSSR výstražník svého druhu v ČR se nachází v OTRADOVICÍCH asi 80km od Prahy. Má na boku krabičku s houkačkou. Jako jediný druh výstražníků má cedule ,,POZOR VLAK" a VÝSTRAŽNÍ KŘÍŽ nahoře nad světly.

Přejezd s výstražníky VÚD 62

Výstražníky VÚD 62 jsou z minulého století, konkrétně z roku 1959. Nejsou od firmy AŽD jako AŽD 71, 97, 99, ale z VÝZKUMNÝCH ÚSTAVŮ DOPRAVNÍCH (VÚD). Jsou navrhnuty Českými drahami, které pověřily Ing. Oldřicha Poupěte vývojem a výrobou výstražníků VÚD vzor 62. Výstražníky tohoto druhu mají zvláštní tvar trojúhelníku, který má vypouklou dolní část s pozitivním světlem. Nad oběma červenými světly je umístěna jedna stříška/kšilt. Zezadu mají zakrytý zvonek, většinou s bílým křížem či tečkou. Některé výstražníky VÚD 62 měly originální velké kříže. Výstražníky VÚD 62 hodně rychle mizí z ČR díky modernizacím přejezdů. Většinou je to kvůli tomu, že jsou výstražníky zchátralé a zarezlé anebo kvůli tomu, že se trať kříží s velkou silnicí a VÚD nikdy NEBYLY KONSTRUOVÁNY se závorami, takže se odstraní a dají se tam AŽD 97 SE ZÁVORAMI, aby byl bezpečnější provoz. V pravidelném provozu už jsou jen na Moravě. Doplňkem VÚD 62 byla značka ,,POZOR JINÉ NEBEZPEČÍ", která byla konstruována ve stříšce/kšiltu nad červenými světly. Když byl výstražník rozbitý nebo porouchaný, vyklopila se doplňková značka ve stříšce/kšiltu, aby řidiči věděli, že je přejezd porouchaný.

Přejezd s výstražníky AŽD 71

Výstražníky AŽD 71 jsou nejrozšířenější druh výstražníků v ČR. Byly vyvinuty v roce 1968 firmou AŽD Praha. Předchozí výstražník AŽD 71 byl VÚD 62. Uvnitř výstražníku na dvířkách je zvonek.
 

Přejezd s výstražníky AŽD 97

Výstražníky AŽD 97 jsou druhé nejrozšířenější výstražníky hned po AŽD 71. Mají elektronický zvuk, který se do nich nahrává USB flash diskem. Výstražníky jsou oblepené okolo bílou reflexní páskou, aby byly dobře vidět.

Přejezd s výstražníky AŽD 97 (Led diody)

Výstražníky AŽD 97 LED jsou jediné výstražníky které mají LED diody. Poprvé byly otestovány v roce 2011 v obci Chlumčany u Loun v části Vlčí. Jsou to nejnovější výstražníky z roku 2017/2018. Mají elektronický zvuk a nahrává se do nich USB flash diskem. Jsou oblepené bílou reflexní páskou, aby byly vidět stejně jako AŽD 97.

Přejezd s výstražníky AŽD 97 LED bez pozitivního světla v Třebenici.

Toto je přejezd u stanice Třebenice-Město na Švestkové dráze T4. Je to test úplně nových výstražníků zřejmě AŽD 97 LED bez pozitivního světla. Tyto výstražníky se budou testovat ještě asi rok. Potom budou uvedeny do ostrého provozu. Možná budou i se závorami. Nyní už se testujou po celé Švestkové dráze T4.

Naposledy upraveno: 18.června 2019